Biografia

Fot. Anita Wąsik-Płocińska


Piękny dźwięk, niezwykle bogate barwy, nieskazitelna intonacja, frazowanie naturalne, bardzo muzykalne, ani jednej „pustej” nuty. Wykonanie na wskroś artystyczne!
Pani Oriana Masternak to poważna skrzypaczka.
Prof. Kaja Danczowska (2010)

Oriana Masternak is a very talented violinist and experienced and sensitive musician.
Prof. Johannes Meissl (2012)

 

Oriana Masternak – skrzypaczka, kameralistka, pedagog Akademii Muzycznej w Krakowie, doktor habilitowana sztuk muzycznych. Laureatka konkursów krajowych i międzynarodowych, m.in. II nagrody i Nagrody Specjalnej „Shostakovich Prize” w Bułgarii (2015), II nagrody w Nowym Jorku (2015), III nagrody we Włoszech (2013), nagrody specjalna w Wiedniu (2012), nagrody im. Josefa Windischa w Wiedniu (2011), III nagrody we Włoszech (2011), II nagrody i Baerenreiter Urtext Preis w Holandii (2011), III nagrody w Krakowie (2007), nagrody specjalnej w Łodzi (2003). Jest także stypendystką rozmaitych organizacji, m.in. Programu Stypendialnego „Młoda Polska”, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, European Chamber Music Academy, Louise Willson Scholarship (Yale University, USA), Pacific Music Festival w Japonii, Instytutu Adama Mickiewicza, firmy Thomastik Infeld, Małopolskiej Fundacji Stypendialnej „Sapere Auso”, Stypendium Twórczego Miasta Krakowa.

Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat. Studiowała w Akademii Muzycznej w Krakowie (dyplom z wyróżnieniem w klasie Prof. Romana Reinera), Koninklijk Conservatorium w Brukseli, European Chamber Music Academy, Yale School of Music oraz w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Do jej artystycznych mistrzów należą Johannes Meissl, Katalin Sebestyen, Małgorzata Skorupa, Magdalena Szczepanowska oraz Tokyo Quartet. Ponadto brała udział w wielu kursach mistrzowskich.

Artystka regularnie koncertuje jako solistka i, przede wszystkim, jako kameralistka w Azji, obu Amerykach i większości krajów Europy. Występowała na takich festiwalach, jak Norfolk Chamber Music Festival (USA), Festival Pablo Casals (Prades), Mozartiade (Augsburg), Kalkalpen Festival (Grossraming), Pacific Music Festival (Sapporo), 21. Frühling Wiener Festival (Konzerthaus, Wiedeń). W styczniu 2012 roku Oriana występowała w słynnej sali Musikverein w Wiedniu, w listopadzie 2014 roku w Muzeum im. Puszkina w Moskwie, zaś w grudniu 2015 roku w nowojorskiej Carnegie Hall. Jesienią 2019 roku została zaproszona do wykonania 13 recitali z muzyką polską w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Chin (przy fortepianie Justyna Danczowska). Od 2014 roku Oriana Masternak współtworzy Messages Quartet – zespół specjalizujący się w wykonawstwie polskiej muzyki kameralnej.

W 2014 r. nakładem wydawnictwa Akademii Muzycznej w Krakowie ukazała się debiutancka płyta artystki z utworami na skrzypce i fortepian Luciena Durosoira (przy fortepianie Sławomir Cierpik), zaś rok 2017 zaowocował albumem „Philipp Scharwenka. Music for violin and piano” wydanym nakładem wydawnictwa Acte Prealable (przy fortepianie Sławomir Cierpik). Oriana nagrywała także dla Wydawnictwa DUX (Komplet Kwartetów smyczkowych S. Laksa w wykonaniu Messages Quartet oraz album „Messages”), SOLITON czy Wydawnictwa UMFC.

Oriana Masternak prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną w Katedrze Skrzypiec i Altówki w Akademii Muzycznej w Krakowie. Była jurorem Makroregionalnych Przesłuchań Kameralnych Szkół II st. w Gdańsku i VII Międzynarodowego Konkursu Interpretacji Muzycznej w Krasiczynie. Prowadziła kursy mistrzowskie w Polsce i za granicą (m.in. w Hiszpanii i Brazylii). Od kilku lat jest wykładowcą Małopolskiej Akademii Talentów w Łącku.

Artystka gra na instrumencie Sebastiana Lang z 1738 r.