Slava Ukraini / 19.06.2022 / Kraków

Slava Ukraini! Kolejne popołudnie w ramach cyklu Porta w Pałacu to spotkanie z muzyką i muzykami z Ukrainy. Za naszą wschodnią granicą wciąż trwa wojna. Artystki i artyści z Ukrainy starają się nie ustawać w twórczych działaniach. Jaka jest rola muzyki w czasie wojny? Czy możliwe jest skupienie się na procesie twórczym w tak absurdalnych okolicznościach?

Do Pałacu Potockich zapraszamy skrzypaczki i skrzypków, którzy słowem i dźwiękiem opowiedzą o muzyce ukraińskiej oraz o tamtejszych praktykach wykonawczych, a także o swoich refleksjach dotyczących kultury w Polsce, nastawienia środowiska do muzyków z zewnątrz czy o różnicach estetycznych przy interpretacjach światowych arcydzieł. Podczas koncertu w wykonaniu Valerii Kustitskiej, Artema Kozyry, Anastasyi Sokruty oraz Ekateriny Kiknavelidze, zabrzmią dzieła z kanonu literatury na skrzypce solo m.in. J. S. BachaB. BartokaH. W. Ernsta, jak również utwory prawdopodobnie do tej pory nigdy w Polsce nie wykonane, jak Requiem Igora Lobody.

Moderatorką spotkania będzie znana już krakowskiej publiczności skrzypaczka i pedagożka dr hab. Oriana Masternak. Po koncercie będzie wyjątkowa okazja do zakupu płyt artystek i artystów tworzących Stowarzyszenie Artystyczne „Porta Musicae”, a całkowity dochód ze sprzedaży trafi do występujących tego wieczora skrzypków.